Manapság nagyon gyakran halljuk az ismerőseinktől, biztosan mi magunk is mondtuk már, hogy „Jaj, ma olyan depressziós vagyok”. De valóban azok is vagyunk, vagy ez csak pusztán csak szóvirág, egy népszerű kifejezés, ami napjainkban egyre többen használnak az általános lehangoltságra, esetleg divatos betegség, mint régebben a migrén.

Pár éve szinte minden fejfájós migrénre panaszkodott, most ha rossz a hangulatunk, már egyből a depresszióra gondolunk. A depresszió meglehetősen nagy figyelmet kap napjainkban, és ez egyáltalán nem véletlen.

Érdemes persze tisztában lenni vele, hogy a depresszió, és a múló napi rosszkedve nem egy és ugyanaz. Attól, hogy egy-két napig lehangoltak vagyunk, még nem feltétlen vagyunk depressziósak, ugyanakkor érdemes figyelni a tüneteinket, mert ez a probléma egyre jellemzőbb, és egyre többen szenvednek tőle.

A lelki eredetű betegségek komoly népegészségügyi problémát jelentenek, mint a szorongás, hangulatzavarok, depresszió, de a stressz is. És bár nem mindenki depressziós, aki arra panaszkodik, de a népesség nagy százalékát érinti, gyerekeket, kamaszokat, felnőtteket és időseket egyaránt.

Miért olyan veszélyesek ezek az állapotok?

Nem is gondolnánk, de a depresszió sokszor komolyabb életminőségi romlással jár, mint egyes súlyos testi betegségek. A depresszió olyan tünetekkel jár, mint az állandó rossz közérzet, rossz hangulat, alvászavarok, fáradtság, melyek nemcsak a depressziós személyt gátolják a mindennapi munkavégzésben, életvitelben, hanem a családtagjaira is hatással van. A depressziós személyeknek gyakran lehetnek öngyilkos gondolataik, de nemcsak emiatt lehet veszélyes.

Számos testi betegség okozója is lehet, illetve kedvezőtlenül befolyásolhatja egyes betegségek lefolyását. Ez azt jelenti, hogy ha depressziósak vagyunk, akkor a krónikus betegségeink súlyosbodhatnak annak köszönhetően, hogy lelkileg sem vagyunk egészségesek. A depresszió ugyanis negatív hatásokat gyakorol a testünkre is, például negatívan hat az immunrendszerünkre, emiatt pedig gyakrabban leszünk betegek.